На 14 ноември 2024 г., събитието AccessibleEU-България „Партньорства за когнитивна достъпност“ събра за обмен на знания, потребности и партньорства над 100 участници – представители на МТСП, АСП, АЗ, АХУ, АКСУ, Комисия за защита от дискриминацията, НПО, експерти в социални и образователни центрове, университети, Столична община, други общини, бизнес, застъпници и самозастъпници.
Когнитивната достъпност по своята същност поставя фокус върху достъпа до разбираема информация и човешки права, до разнообразна специализирана подкрепа и асистивни технологии за хора с познавателни затруднения. Практиката обаче показва, че адаптираното обучение и социална услуга, лесният за разбиране текст и знаци за ориентация в средата и в задачите помагат на всички деца и възрастни в хода на развитие и живот. С какво знание и ресурси можем да изграждаме когнитивно достъпна среда?
Отговорите търсехме заедно с колеги от цялата страна и с презентаторите, споделили своя опит:
Потребностите от подкрепа на хора с когнитивни затруднения за достъп до правосъдие и усилията на специалисти-експерти и правозащитници представи Надя Шабани от Български център за нестопанско право.
Приобщаващи преподавателски практики във висшето образование сподели д-р Юлика Новкова, преподавател и бизнес психолог, работеща със студенти с различни когнитивни възможности. А Нов български университет и неговата продължаваща работа за когнитивна достъпност на средата, адаптираното обучение, технологиите и ресурсите бяха представени от доц. д-р Полина Михова.
Как се организират средата, дейностите и процесът на общуване с хора със затруднения от аутистичния спектър визуализира Росица Савова от Център за социална рехабилитация и интеграция, с приоритет аутистичен спектър. Темата бе продължена от Пламена Стефанова от Сдружение „Еквилибриум“ с разказ и снимки за това как младежи с нарушения в речта могат да общуват и развиват умения с технология за допълваща алтернативна комуникация.
Шрифт Adys като асистивна технология, разработен от д-р Кристина Костова, предизвика голям интерес и въпроси за приложението му.
Разговор за жизнения план и мечтите на човека като инструмент за индивидуално планиране в социалните услуги – достъпно и интересно – демонстрираха Иво Борджиев и младежите Ива, Гери и Виктор от Фондация „Светът на Мария“. Практически опит в организиране на работното пространство на младежи с интелектуални затруднения представиха Кремена Стоянова и младежи от Сдружение „Паралелен свят“.
Националната платформа на самозастъпниците с достъпната си информация, обучения, кампании и ресурси бе нагледно тествана от Даниел Тодоров, Българска асоциация на лицата с интелектуални затруднения. И още една платформа – интерактивна платформа за онлайн обучение и подкрепа на пазара на труда на хора със сетивни затруднения, представена от Силвана Павлова, „Развитие и интеграция“, постави фокус върху международните партньорства.
Интерактивни обучителни и терапевтични методи за развитие на деца представи д-р Филипа Каменова от Цeнтър за специална образователна подкрепа „Едуард Сеген”. А Мина Радунчева от Фондация „Пейнт и Куортър Хорс България“ развълнува аудиторията с разнообразни и достъпни дейности на открито за любителите на природата и конете.
Как да се застъпваме за достъпност с артистични средства демонстрира Валентина Ташкова от Общност Мостове. Как да оценяваме достъпността на средата с лесни за прилагане инструменти мотивира консултантът по достъпна среда Диляна Денева.
Накрая, Симоне Христова показа свои картини и сподели желание си да продължи да рисува и да продава творбите си.
Запознайте се с презентациите и записа на събитието:
Партньорства за когнитивна достъпност – С. Петева
Когнитивна достъпност във висшето образование_Ю. Новкова
Когнитивна достъпност в средата и дейностите с хора с аутизъм – Р. Савова
Методи на обучение на деца_Ф. Каменова
Когнитивна достъпност в НБУ_П. Михова
Достъпност за хора със сетивни нарушения_С.Павлова
Обучение и комуникация с лица с когнитивни затруднения_П.
Достъпни дейности на открито_М. Радунчева
Включваща среда за всеки_Д. Денева